ដំណឹងជ្រើសរើសបុគ្គលិក
ពិធីសម្ពោធនេះត្រូវបានចូលរួមដោយភ្ញៀវកិត្តិយសដូចជាធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាដែលជាម្ចាស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុកដៃគូពាណិជ្ជកម្ម អតិថិជន កិត្តិយស បុគ្គលិកគ្រប់គ្រង និងបុគ្គលិកលីហួរជាច្រើន។
គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុលីហួរភីអិលស៊ីត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅចុងឆ្នាំ 2012 និងបានទទួលលេខអាជ្ញាប័ណ្ណលេខ 37 ពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានៅថ្ងៃទី 02 ខែតុលាឆ្នាំ 2012 គឺជាគ្រឹះស្ថានដែលមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់និងពេញលេញដើម្បីដំណើរការសេវាប្រាក់កម្ចីជាផ្លូវការដល់អតិថិជន។ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុលីហួរភីអិលស៊ី ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី 09 ខែតុលាឆ្នាំ 2012 ក្រោមអធិបតីភាពលោកហ៊រអ៊ុកម៉ាលីដែលជាអនុប្រធានអភិបាលដែលជាតំណាងខ្ពស់ H.E. CHEA CHANTO ជាអភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។

The Grand Opening was attended by honor guests such as National Bank of Cambodia which is Local Authority Business Partnerships Clients Honor Guests Management Team and lots of Ly Hour ‘staff.
Ly Hour Microfinance Institution Plc. was established in the late 2012 and received license number 37 from National Bank of Cambodia on 02 October, 2012, is the institution which has adequate capacity and completeness in order to operate officially proving loan service to customers. Ly Hour Microfinance Institution Plc. was launched officially on 09 October, 2012, presided of H.E Ouk Maly who is Deputy Governors that is high representative H.E. CHEA CHANTO who is Governor of the National Bank of Cambodia.